Skarby Przyjaznego Mazowsza – relacja z promocji publikacji

28 sierpnia 2020 r. w MCK w Płońsku odbyła się  promocja publikacji pt. „Co wieś to inna pieśń – to co nas wyróżnia i łączy”, w ramach międzynarodowego projektu współpracy CoWiP. Liderem projektu jest Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze a  partnerami  Związek Miast i Gmin Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva z Hiszpanii oraz Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy Lokalna Grupa Działania. Spotkanie prowadziła Pani Anna Goliasz.

W wydarzeniu  uczestniczyli przedstawiciele władz i instytucji powiatowych, miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych, a także i przede wszystkim bohaterowie spotkania, twórcy i wytwórcy produktów lokalnych wymienionych w publikacji oraz nagrodzonych w konkursie na produkt lokalny.

Publikacja została wydana w 3 językach, polskim, angielskim i hiszpańskim.  Ma charakter jedynie sygnalny, spośród wielu bardziej lub mniej znanych wybraliśmy tylko niektóre produkty. Naszym celem było otwarcie się na to co jest wartościowe  blisko nas, odkrywanie, wspieranie i popularyzowanie tego co jest  naszym unikalnym zasobem i wyróżnikiem. Jesteśmy przekonani, że warto i trzeba promować nasze lokalne zasoby, które wyróżniają, nadają charakter i identyfikuje ziemię płońską. To są przede wszystkim produkty kulinarne, rzemiosło, rękodzieło artystyczne, wydarzenia i usługi nawiązujące do lokalnego dziedzictwa.

Zakres  publikacji i projektu współpracy oraz jego cele przedstawiła prezes LGD-PM Danuta Kucińska. Zwróciła uwagę na potrzebę stwarzania sprzyjających warunków do rozwoju produktów lokalnych i jak najlepszego wykorzystania tego co mamy w najbliższym otoczeniu. „Co wieś to inna pieśń”,  każda miejscowość ma coś unikatowego co ją odróżnia od innych i wokół czego można budować lokalną tożsamość. Ale przede wszystkim to są ludzie, którzy tworzą, wytwarzają, organizują przedsięwzięcia nawiązujące do lokalnego dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego.

Uczestnicy spotkania obejrzeli film pt. Skarby Przyjaznego Mazowsza prezentujący lokalne produkty i dowiedzieli się, gdzie można odpocząć, dobrze zjeść, atrakcyjnie spędzić czas wolny, kto zajmuje się rękodziełem, jakie mamy imprezy cykliczne, nawiązujące do naszego dziedzictwa.

Następnie Pani Ania Goliasz  prowadziła rozmowy na temat wybranych produktów lokalnych z  bohaterami naszej publikacji, którzy przybyli na spotkanie:

Pan Zbigniew Szostak – produkt – KOWALSTWO ARTYSTYCZNE I UŻYTKOWE

Pani Teresa Kaczorowska (Prezes AES) – produkt  MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KS. MACIEJA KAZIMIERZA SARBIEWSKIEGO „CHRZEŚCIJAŃSKI HORACY Z MAZOWSZA

Pan Godlewski Mariusz, burmistrz Raciąża – produkt JARMARK RACIĄSKI I MIEJSKO-GMINNE DOŻYNKI PARAFIALNE

Pan Krzysztof Kowalski – produkt OLEJ LNIANY i OLEJ RZEPAKOWY TŁOCZONY NA ZIMNO

Pan Radosław Góral – produkt – SERY GÓRALA ZNAD WKRY

Pan Kryspin Kadej, dyrektor GOK – produkt –  IZBA PAMIĄTKOWA GUZIKARSTWA w Sochocinie

Pani Magdalena Lewandowska – Śródborska Manufaktura Serów, produkt – JOGURT OWCZY BARDZO NATURALNY Z OWOCAMI LEŚNYMI, OWCZY TWAROŻEK PODPUSZCZKOWY

Pan  Jarosław Żołądek – osoba reprezentująca Highland Conference Hotel, produkt EKOLOGICZNA WOŁOWINA HIGHLAND

Następnie wręczono nagrody w konkursie „facebookowym” Skarby Przyjaznego Mazowsza oraz rozlosowano upominki, produkty lokalne wśród uczestników. Na zakończenie pracownicy biura LGD rozdali  publikacje uczestnikom i zaprosili na  poczęstunek przygotowany przez kawiarnię MCK oraz rozmowy w kuluarach.

LGD – Przyjazne Mazowsze dziękuje wszystkim uczestnikom spotkania, że w ten ostatni wakacyjny piątek byli razem z nami. Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi i dyrekcji MCK za udostępnienie nam Sali oraz pomoc organizacyjną.

Szczególnie serdecznie dziękujemy Pani Ani Goliasz za prowadzenie spotkania i współpracę przy opracowaniu scenariusza inicjatywy.

Książka została wydana w ramach międzynarodowego projektu współpracy „Co wieś to inna pieśń” współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania – Przyjazne Mazowsze Projekt pt. „Co wieś to inna pieśń”
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie
współpracy z lokalną grupą działania ” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.