Aplikacja Opactwo Romańskie w Czerwińsku

Aplikacja Opactwo Romańskie w Czerwińsku oprócz dostępu do bogatych opisów historycznych na temat romańskiej Bazyliki Matki Bożej Pocieszenia z XII wieku umożliwia także jej zwiedzanie z audio przewodnikiem.

Dodatkowo istnieje możliwość odbycia wirtualnego spaceru nie tylko w samym budynku świątyni, ale także w klasztorze, muzeum Prymasa Augusta Hlonda oraz kaplicy klasztornej księży Salezjanów.

Zawiera galerie zdjęć, panoramy 360, mapę obiektów, modele 3D oraz podstawowe informacje dotyczące zwiedzania oraz mszy świętych i nabożeństw w kościele.

Aplikacja została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”

Link do sklepu Apple: apps.apple.com/us/app/opactwo-roma%C5%84skie-w-czerwi%C5%84sku/id1537500858

Link do sklepu Google Play: play.google.com/store/apps/details?id=pl.sdb.czerwinsk

Information
Seller Piotr Debosz
Size 122.9 MB
Category Travel
Compatibility
Requires iOS 11.0 or later. Compatible with iPhone, iPad, and iPod touch.

Languages
English

Age Rating 4+
Copyright © 2020 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą

ILONA KRAWCZYK-KRAJCZYŃSKA – PŁOCKI GOŚĆ NIEDZIELNY

Dzięki wygodnej aplikacji można bez wychodzenia z domu zwiedzać zabytki na nadwiślańskim wzgórzu – wirtualne drzwi do romańskiego opactwa zostały otwarte!

Aplikacja daje możliwość zwiedzania bazyliki z audioprzewodnikiem i dostęp do wielu cennych informacji. Tych, którzy nie mogą przyjechać na razie do Czerwińska nad Wisłą, ucieszy opcja wirtualnego spaceru po świątyni oraz przyległym do niego klasztorze, po muzeum prymasa Augusta Hlonda czy salezjańskich ogrodach.

– Chcieliśmy, żeby z aplikacji „Opactwo Romańskie w Czerwińsku” skorzystali zarówno pielgrzymi w sanktuarium, jak i ci, którzy pozostają w zaciszu swojego domu. Obraz Matki Bożej to serce tego miejsca i nie sposób przejść obok niego obojętnie, nawet w wirtualnej rzeczywistości. Będąc online, warto również odwiedzić urokliwą, gotycką kaplicę w klasztorze. To miejsce od wieków pełne jest ducha modlitwy – zachęca ks. Łukasz Mastalerz, kustosz sanktuarium.

Twórcy aplikacji przygotowują prawdziwą gratkę dla miłośników czerwińskiej architektury sakralnej – będzie nią możliwość „wejścia” do wnętrza XII-wiecznej bazyliki i podziwiania jej pierwotnego wyglądu z czasów romańskich. Aplikację „Opactwo Romańskie w Czerwińsku” znajdziemy pod linkiem: play.google.com/store/apps/details… lub apps.apple.com/…/opactwo-roma%C5%84ski…/id1537500858.

Dopełnieniem wizyty u salezjanów może być spacer, także wirtualny, po zabytkowym Czerwińsku z lat 20. i 30. XX wieku. Rekonstrukcja 3D powstała w ramach projektu „e-Czerwińsk-historyczne dziedzictwo kulturowe”, który realizuje Stowarzyszenie „Nasz Czerwińsk nad Wisłą”. Poprzez dedykowaną stronę internetową i aplikację mobilną poznajemy materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe okolicy, jej cenne zabytki, historię, artystów i rzemieślników oraz lokalnie wydarzenia kulturalne. Szczegóły znajdują się na stronie projektu: czerwinsk.com/wp/czerwinsk-1920/.

Będąc w sieci, warto zajrzeć w jeszcze jedno miejsce – na salezjański kanał YouTube, gdzie od niedawna dostępne jest nagranie jubileuszowego oratorium „Matka z Czerwińskiego Wzgórza”. Jego premiera odbyła się we wnętrzach bazyliki 10 października. Pandemia ograniczyła liczbę osób, które mogły wziąć udział w tym muzycznym wydarzeniu. Teraz każdy może wysłuchać dzieła autorstwa Piotra Pałki, dedykowanego w hołdzie Pani Mazowsza.

Czerwińskie inicjatywy zostały dofinansowane z pieniędzy Narodowego Centrum Kultury.

plock.gosc.pl/doc/6604093.Czerwinskie-skarby-w-sieci

 

Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania – Przyjazne Mazowsze Projekt pt. „Co wieś to inna pieśń”
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie
współpracy z lokalną grupą działania ” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.