O projekcie

„Co Wieś to inna pieśń” to tytuł międzynarodowego projektu współpracy, który Lokalna Grupa Działania –Przyjazne Mazowsze jako lider projektu, realizuje wspólnie z dwoma partnerami: Stowarzyszeniem Społecznej Samopomocy – Lokalna Grupa Działania (partner krajowy) oraz związkiem 15 gmin z Andaluzji –  Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva (partner zagraniczny). Projekt ma na celu rozwój turystyki poprzez wykreowanie produktów lokalnych, szeroko rozumianych, obejmujących produkty i artykuły spożywcze i inne wytwory takie jak pamiątki, rękodzieło artystyczne, przedmioty codziennego użytku, inicjatywy kulturalno-edukacyjne i usługi np. agroturystyczne, gastronomiczne. Naszym zadaniem jest  identyfikacja i inwentaryzacja produktów lokalnych na obszarze LGD-Przyjazne Mazowsze, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które jeszcze nie zostały odkryte oraz stworzenie warunków do ich promocji lub bezpośredniej sprzedaży w miejscowych firmach gastronomicznych. Dzięki temu powstaną nowe źródła dochodu dla gospodarstw rolnych i usług oraz uatrakcyjni się oferta turystyczna naszego obszaru.  Każdy z partnerów miał do zrealizowania zdania wspólne oraz zadania własne.

Realizacja projektu rozpoczęła się w lutym 2019 r. od ogłoszenia konkursu na projekt lokalny, którego celem była identyfikacja i promocja produktów lokalnych. Następnym zadaniem była organizacja wizyty studyjnej. W dniach 2-6 kwietnia 2019 r. przedstawiciele dwóch lokalnych grup działania z Mazowsza uczestniczyli w pięciodniowej wizycie studyjnej w regionie Andaluzja, prowincja Huelwa, w południowo-zachodniej Hiszpanii. W wizycie udział wzięli przedstawiciele Zarządu LGD-PM, rady stowarzyszenia, członkowie obydwu Stowarzyszeń oraz laureaci konkursów na produkt lokalny, zorganizowanych w ramach prowadzonego projektu współpracy. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z dobrymi praktykami występującymi na obszarze Mancomunidad de Desarollo Condado de Huelva,  z ich lokalnymi produktami, udział w targach Doñana Natural Live   oraz wymiana doświadczeń między partnerami projektu. Uczestnicy wizyty zwrócili uwagę na poznane dobre praktyki, które można przenieść na nasz obszar, a zwłaszcza metody promocji i organizacji sprzedaży produktów lokalnych, potrzebę tworzenia na naszym obszarze produktów i sieci turystycznych. Wartością dodaną wizyty są nawiązane kontakty i pomysły uczestników na utworzenie partnerstwa i sieci współpracy pod nazwą Związek Miast i Gmin Północnego Mazowsza. Celem zawiązanego partnerstwa byłoby wspólne promowanie produktów lokalnych, pozyskiwanie klientów, zainteresowanie mieszkańców ofertą lokalnych firm turystycznych czy agroturystycznych, pomoc lokalnym przedsiębiorcom przy organizacji sprzedaży, organizowanie wspólnych atrakcji, informowanie się o terminach wydarzeń, zachęcanie szkół do korzystania z lokalnych atrakcji, tworzenie scenariuszy gier itp.

Następnym zadaniem w ramach projektu była inwentaryzacja zasobów lokalnych LGD-PM. Opracowaniem jej zajął się Pan Ireneusz Kamiński, który w ramach zadania zebrał informacje na temat produktów lokalnych i walorów turystycznym 11 gmin powiatu płońskiego. Materiał ten posłużył do wydania publikacji pt. „Co wieś to inna pieśń –  to co nas wyróżnia i łączy”, w której oprócz zasobów lokalnych LGD-PM znajdują się informacje o zasobach z obszaru SSS-LGD i Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva.

Kolejnym zadaniem była organizacja wizyty studyjnej partnerów hiszpańskich na obszarze LGD – Przyjazne Mazowsze oraz SSS-LGD, która odbyła się we wrześniu br. Uczestnicy wizyty udali się na Jarmark Jesienny  ,,Od pola do stołu”. Po przywitaniu z przedstawicielami władz lokalnych, regionalnych i krajowych odwiedzili stoiska wystawiennicze oraz mieli okazję degustować  produkty kulinarne na naszym stoisku. Podczas konferencji zorganizowanej przez Mazowiecki  Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie O/Poświętne w Płońsku   przedstawiciele z Hiszpanii zaprezentowali swój obszar,  produkty lokalne i turystyczne. Zgodnie z programem uczestniczyli również w Płońskich Gminnych Dożynkach Diecezji Płockiej i Ziemi Płońskiej w Szerominku. Podziwiali piękne wieńce i ceremoniał dożynkowy a na scenie złożyli podziękowania i życzenia dla rolników i wszystkich uczestników imprezy.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Gospodarstwie Agroturystycznym Sielanka Raciąż w Pólce Raciąż. Po przywitaniu gości przez gospodarzy,  uczestnikom wizyty zaprezentowano projekty zrealizowane za pośrednictwem LGD –Przyjazne Mazowsze tj. tramwaj konny, przyroda to przygoda,  spotkanie ze zdrowiem – SPA dla każdego  i inne. Podczas pobytu w Sielance zostały zorganizowane także warsztaty ceramiczne prowadzone przez Małgorzatę Adamczyk. Z produktami regionalnymi i tradycyjnymi , ich promocją  i ochroną zapoznała uczestników Zenona Szostek. Podczas kolacji życzenia gościom z Hiszpanii przekazał Burmistrz Miasta Raciąż – Mariusz Godlewski. Była to również okazja do prowadzenia bezpośrednich rozmów pomiędzy uczestnikami wizyty na temat pogłębienia współpracy. Wizyta przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze otwartej na dalsze kontakty.

W dniu 16 września przedstawiciele Mancomunidad udali się na obszar działania Stowarzyszenia Społecznej Samopomocy –LGD, które jest drugim partnerem naszego projektu.

Skarby Przyjaznego Mazowsza – pod takim tytułem LGD-PM zrealizowała zadanie własne czyli film ukazujący ciekawe miejsca, smaczne produkty czy interesujących ludzi, artystów, którzy poprzez swoją twórczość promują nasz region.

Produkty lokalne zidentyfikowane  w ramach Inwentaryzacji zasobów lokalnych LGD-PM są promowane także na utworzonej w ramach projektu stronie internetowej www.lokalne.lgdpm.pl, gdzie zamieszczono również informacje o projekcie, partnerach i zasobach lokalnych partnerów projektu. Współpraca to sposób na poszerzanie lokalnych perspektyw i pozyskanie nowej wiedzy w celu polepszenia lokalnych strategii. Oprócz wymienionych wyżej i innych potencjalnych korzyści ze współpracy, międzynarodowe kontakty wnoszą także dodatkową europejską wartość dodaną do rozwoju lokalnego.

Projekt pt. „Co wieś to inna pieśń” współfinansowany jest w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania – Przyjazne Mazowsze Projekt pt. „Co wieś to inna pieśń”
współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie
współpracy z lokalną grupą działania ” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.